Ukrayna Hakkında Merak Edilenler

Ukrayna’nın tarihi aslında orta çağa dayanıyor ama bizi daha çok ilgilendiren yakın tarih olduğu için sizlere kısaca anlatmak istiyorum.

Resmi olarak  ilk Ukrayna devleti 1919 yılında Ukrayna Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti adıyla kuruldu.

1922 yılında Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’ne katıldı ve 1991 yılına kadar da S.S.C.B.’nin bir üyesi olarak kaldı.

2. Dünya Savaşı sırasında birçok sıkıntı ve can kaybı yaşayan Ukrayna, 1986 yılında yaşanan Çernobil faciasıyla birlikte daha kötü bir döneme girdi.

1991 yılında S.S.C.B.’nin dağılması ve Ukrayna’nın özerk bir cumhuriyet olmasının ardından Leonid Kravçuk Cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturdu.

Yıllar ilerledikçe çalkantılı dönemler geçiren Ukrayna 2004 yılı seçimleri sonrasında yaşanan Turuncu Devrim ile yeniden dünya gündemine geldi.

Kiev’deki Bağımsızlık Meydanında başlayan gösteriler ülke geneline yayıldı ve seçimler yenilenerek, Rus yanlısı Victor Yanukoviç devlet başkanı oldu.

2013 yılı Kasım ayında, Devlet Başkanı Ukrayna – AB Ortaklık Anlaşmasını imzalamadığı için Kiev’de başlayan olaylar Ukrayna içindeki dengeyi yeniden bozdu.

Çıkan olaylar sonucu 150’den fazla kişi hayatını kaybederken devlet başkanı Yanukoviç Rusya’ya kaçtı. Günümüzde ülkenin doğu bölgesinde Rusya – Ukrayna sınırında sıkıntılı dönemler hala yaşanıyor. 2014 yılında yapılan seçimlerde Ukrayna’nın yeni Cumhurbaşkanı Pyotr Poroşenko oldu.

Leave A Comment?